HOLMSTORP

Direktlänk till inlägg 11 oktober 2012

Sektionskampen!

Av Helena - 11 oktober 2012 16:18

Lystra och jag har blivit uttagna att var med i Östras sektion vid den årliga sektionskampen (mellan fyra sektioner) som går av stapeln den 20-21 oktober!


Redan på flatmästerskapet blev jag tillfrågad om vi inte skulle vara med på träningarna inför sektionskampen men när jag gick in och kollade datumen så visade det sig att vi inte kunde vara med på något av träningstillfällena så då brydde jag mig inte om det.


Men nu för några dagar sedan fick vi alltså frågan igen om vi kunde vara med på sektionskampen som deras unga nybörjarklassekipage. Eftersom de går efter B-provsregler så räknas vi som nybörjare trots att vi på C-prov är uppflyttade i ELIT vilket kanske verkar lite rörigt men så är det.


Det kändes ju lite tråkigt att vi missat träningarna inför sektionskampen och att vi kommer missa både WT i Östras regi den 20 oktober och appellen på NBK den 21:a!


Samtidigt så känns det ju hedrande att de kom att tänka på oss och ville ha oss med i laget!


Det är fyra sektioner som tävlar emot varann och det är fem ekipage i varje lag: en nybörjar hund under tre år (jag och Lystra), en äldre nybörjarhund, två öppenklasshundar och en elithund.


Imorse gick jag in och läste Linns (med Nässla) blogg (som är det äldre nybörjarekipaget i vårt lag) och där hade Linn skrivit ganska utförligt vad de hade tränat på vid åtminstone ett av tillfällena så det tog jag Karin och Sofia till hjälp och tränade idag.


Linjetag med tre dummisar på tre linjer där Lystra och Miso fick jobba parallellt. Lystra är ju inte så väldigt van vid att en annan hund jobbar samtidigt och att det visslas från en annna förare när hon är ute och jobbar men hon löste det väldigt bra. Hon stannade klockrent en gång då Karin blåste stoppsignal till Miso men när hon vände sig emot mig verkade hon inse att det inte var jag som hade blåst - sötisen   


Jag skickade Lystra på linjetag och precis när hon hade börjat springa så kastade Sofia en markering till Miso som hon fick springa ut och ta. Även detta löste hon på bästa sätt! Hon vände huvudet emot Sofia (när hon kvackade) men fortsatte rakt fram på en rak linje i full fart utan att göra en antydan till att vika av mot markeringen.


Jag skickade Lystra rakt fram "genom" två utlagda dummisar (som hon inte fick ta) på båda sidor om linjetaget. På den första sprang hon klockrent rakt fram förbi störningsdummisarna efter att jag hade riktat om hennes uppmärksamhet några gånger. En gång så vek hon av mot den ena dummisen när den låg väldigt nära linjen men när jag hejdade henne så styrde hon kursen framåt igen. Jag hittade en lina på appellplanen och när jag hade gått iväg och lagt denna en bit åt höger var hon tvungen att springa dit och kolla vad det var och då tog hon den högra störningen i bara farten men då gjorde vi om och gjorde rätt!


Tränade höger och vänstertecken och det funkade i stort sett bra - förutom någon gång när hon istället kom emot mig. Detta är väl en av sakerna som hon behöver bli säkrare på!

 
ANNONS
 
Ingen bild

Per

11 oktober 2012 19:52

Kul att no tränar lite.det låter lovande.

 
Susanne o Pebbels

Susanne o Pebbels

11 oktober 2012 20:45

Kul!!! :-)

http://fantasticdog.com

 
Ingen bild

Iréne

11 oktober 2012 20:53

Sådärja nu blev jag nöjd ;)
Kul och en rolig erfarenhet tror jag!
Jag är ledig i helgen om ni behöver en extra kastarm :)

 
flip diving

flip diving

6 december 2017 09:52

Thank you for your sharing. Thanks to this article I can learn more things. Expand your knowledge and abilities. Actually the article is very practical. Thank you!
http://flipdiving.online

http://flipdiving.online

 
happy new year 2018 HD wallpapers

happy new year 2018 HD wallpapers

14 december 2017 12:53

New Year Instagram inscriptions are likewise accessible to wishing another and prosperous New Year

http://harkandco.com/new-year-2018-instagram-image

Från
    Kom ihåg mig
URL

Säkerhetskod
   Spamskydd  

Kommentar

Av Helena - 31 oktober 2012 12:22

    Efter att ha varit Bloggplatsen trogen i många år har jag nu fått ett erbjudande om att blogga via Vimeddjur. Jag håller därför på och bygger upp min nya hemsida och blogg i Wordpress så hädanefter kan ni följa oss HÄR   Min gamla HOLMSTO...

Av Helena - 30 oktober 2012 16:44


STOPPSIGNAL PÅ VÄG EMOT MIG!  STOPPSIGNAL PÅ VÄG IFRÅN MIG   LYSTRA FÖRSÖKER FÅ MATTE ATT BLÅSA STOPPSIGNAL PÅ ALLA MÖJLIGA.....   ....OCH OMÖJLIGA SÄTT         ...

Av Helena - 30 oktober 2012 15:57


- Menar du verkligen RAKT fram?? - Ja jag menar RAKT fram!! - Menar du att jag ska springa IGENOM enbusken?? - Ja jag menar att du ska springa IGENOM enbusken!! - Men om det kommer ett träd ivägen då?? - Om det komme...

Av Helena - 28 oktober 2012 18:13


Så var då äntligen denna helgen över!!   Känns lite som en mental urladdning nu när det är klart. För även om jag har känt att jag KAN det här så visste man ju inte vad för frågor som skulle komma på det teoretiska provet och om man pga nervosite...

Av Helena - 23 oktober 2012 15:26

I helgen bar det av till Arboga för sektionskamp mellan flatklubbens sektioner Östra (vårt lag), Bergslagen och Gävle-Dala. Värmland hade tyvärr inte fullt lag så de hade lämnat WO.   Vi har haft en superrolig helg med trevligt umgänge även om ma...

Presentation

Kalender

Ti On To Fr
1
2
3
4
5
6 7
8
9 10 11
12
13 14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30 31
<<< Oktober 2012
>>>

HUNDAKTIVITETER 2012

12/2 Träningsträff Ryegates

2/3 Träningsträff Ryegates

(inställt pga sjukdom)

11/3 Lkl 2 ridhus, Lystra

(inställt pga allergi)

24/3 Lkl 2 inomhus, Lystra

25/3 Prova på Agility

6/4 Träningsträff Ryegates

9/4 WT i Wallhalla, Lystra & Vilja/Karin

15/4 WT Lidingö(Vilja&Karin)

21/4 WT Fjällnora, Lystra

22/4 Inoff prov Gullunge, Lystra

28/4 Inoff Jaktprov Laxå, Lystra

6/5 Appellspår WBK, Lystra 

(inställt pga löp)

27/5 KM Nacka BK

(agility Vilja och lydnad Lystra)

2/6 Provapå Rallylydnad, Vilja

10/6 Appellspår i Ljusdal, Lystra

12/6 Lkl 2 Värmdö BK, Lystra

30/6  Lkl 2 Skärgårdscup, Lystra

1/7 Rallydebut Gnesta, Vilja

13-15/7 Jaktinternat i Edsäng

28-29/7 Flatfestival

(WT, Lydnad & utställning)

11-12/8 FlatMästerskapen,Lystra

25/8 Rallytävling Haninge, Vilja

(inställt pga skabb)

26/8 Jaktprov Laxå, Lystra

(inställt pga skabb)

29/8 Lkl 2 NBK, Lystra

(inställt pga skabb)

1/9 Jaktprov Uppsala, Lystra

(inställt pga skabb)

7-9/9 Sökläger Fliken NBK

29/9 WT LRK östra Ökl, Lystra

30/9 WT GRK östra Ökl, Lystra

6/10 Lkl 2 Väsby BK, Lystra

7/10 Appellsp. Värmdö BK,Lystra

13/10 Rally Apollogruppen, Vilja

20-21/10 Sektionskamp i Arboga

27-28/10 Examination Instruktörsutb. Hundens Hus

10/11 Lkl 2, NBK, Lystra

 

 

 

 

 

 

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Kategorier

Arkiv

Länkar

Fråga mig

7 besvarade frågor

RSS

Besöksstatistik

Följ bloggen

Följ HOLMSTORP med Blogkeen
Följ HOLMSTORP med Bloglovin'

Skaffa en gratis bloggwww.bloggplatsen.se